Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia skwer, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza przyjemny cień, dostarcza schron ptakom. Żywopłot łagodzi siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu kameralnych kątów? Winniśmy również postanowić, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór rodzaju rośliny bądź krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje głos, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” i „Spiralis”, które bez przycinania trwają wąski kształt. Jak uzyskają spodziewaną wysokość obcinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety z PCV selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na zimno. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają uniesione pędy i poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprzyzwoiciej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, z tego powodu pozyskane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o wielorakiej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za obramowanie rabat i ścieżek, izolują od siebie różne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najprzyzwoiciej, gdy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy uzyskać dość duże żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać zieleniec od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo wyjście zdaje poprawnie egzamin także w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te gatunki wolno też strzyc, lecz wtedy dużo lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najpoprawniej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Choć i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztachety z plastyku z laurowiśni względnie zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), by można go było osłonić na zimę agrowłókniną a także swobodnie wyjąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać szczególnie ozdobny parkan, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie ewentualnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających listki na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, niskim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta plastykowe strzyżone z fantazją- z krętą linką „dachu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s